Gdyńska Platforma Dialogu i pierwsza mobilna ładowarka pojazdów elektrycznych zasilana z sieci trolejbusowej – to gdyńskie innowacje, które zdobyły uznanie w skali całego kraju.
Projekty wyróżniono i nagrodzono podczas tegorocznej gali „Innowacyjny Samorząd” w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Laury odebrał wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, który wziął także udział w dyskusji na temat cyfrowej przyszłości lokalnej administracji.
Dwa gdyńskie projekty wśród kilkudziesięciu najbardziej innowacyjnych samorządowych inicjatyw z całej Polski. Miasto Gdynia zostało uhonorowane przez organizatorów trzeciej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” za zbudowanie pierwszej mobilnej ładowarki „elektryków” z sieci trakcyjnej oraz za stworzenie Gdyńskiej Platformy Dialogu.
Projekty zdobyły wyróżnienie (Gdyńska Platforma Dialogu) oraz nagrodę za 2. miejsce (mobilna stacja ładowania pojazdów elektrycznych) w kategorii przeznaczonej dla dużych polskich miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Wśród laureatów, najbardziej nowatorskich działań z całej Polski, gdyński projekt ustąpił miejsca jedynie Katowickim Sklepom Socjalnym, czyli zwycięskiej inicjatywie miasta Katowice.
Rezultaty konkursu dla samorządów, które nie obawiają się sięgać po nowoczesne technologie w kreowaniu nowych, nieszablonowych rozwiązań poznaliśmy podczas czwartkowej (26.05) gali w stołecznej siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na miejscu obecny był wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć, który odebrał oba laury od organizatorów „Innowacyjnego Samorządu”.
Pośród wszystkich samorządowych innowacji, które doceniły konkursowa kapituła znalazły się projekty z zakresu m.in. cyfryzacji, ochrony środowiska, finansów, polityki rozwoju, oświaty czy sportu. W osobnych podkategoriach nagradzano oraz wyróżniano województwa, powiaty, miasta, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie.
Michał Guć przy okazji konkursowej gali wziął także udział w poprzedzającej wręczenie nagród debacie, która poszukiwała odpowiedzi na pytanie „Jak rozwijać gospodarkę cyfrową w samorządach?”.
Mobilna stacja ładowania pojazdów elektrycznych
Gdyński projekt, który zdaniem konkursowej kapituły „Innowacyjnego Samorządu” zasłużył na szczególne uznanie i nagrodę w swojej kategorii to innowacyjna, mobilna ładowarka pojazdów elektrycznych z trolejbusowej sieci trakcyjnej. To wspólna inicjatywa miasta Gdynia i Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej.
W ten sposób jeszcze w 2021 roku w Gdyni powstała pierwsza taka w Polsce stacja ładowania pojazdów elektrycznych, która wykorzystuje prąd odzyskany z trolejbusów. Zrealizowano ją w ramach dwóch projektów unijnych (EfficienCE oraz CAR). Co ciekawe, wykorzystuje ona w ten sposób energię odzyskiwaną z hamowania pojazdów. Gdynia to jedno z zaledwie trzech miast w Polsce, które korzystają z zalet trolejbusowej komunikacji miejskiej.
Mobilna stacja ładowania ma dużą przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami – podłączanie stacji nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z jej instalacją oraz skraca czas inwestycji. Dodatkowo, pozwala zwiększyć czas wykorzystania istniejącej infrastruktury sieci trakcyjnej do całej doby, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Dużą korzyścią jest mobilność stacji, co oznacza, że stacja może być ulokowana w dowolnym miejscu, a przemieszczanie ładowarki pozwala uelastycznić sieć oraz dostosować ją do potrzeb użytkowników. Urządzenie w przyszłości zostanie również uzupełnione o inteligentny system monitorowania energii, dzięki któremu będzie można kontrolować poziom jej zużycia w sieci trakcyjnej i wykryć tę niewykorzystaną.
Realizacja projektu pozwala na testowanie modelu powiązania transportu samochodowego i publicznego w większej skali, poprzez pozostawianie samochodu na parkingach buforowych, połączonych z centrum miasta siecią trolejbusowa czy tramwajową. Ładowarka jest używana w miejscach, w których odbywają się planowe postoje dla trolejbusów bateryjnych i autobusów elektrycznych (np. w oczekiwaniu na zaplanowany kurs) i gdzie nie ma dostępu do sieci trolejbusowej.
Dzięki zasobnikowi energii w akumulatorze ładowarki (baterii litowo-jonowej) wymagania dotyczące warunków przyłączenia jej do publicznej sieci energetycznej są stosunkowo niewielkie, proste i jednocześnie elastyczne.
Gdyńska Platforma Dialogu
Uwadze kapituły nie umknęło też inne gdyńskie działanie, które jest wycelowane bezpośrednio w aktywizację mieszkańców. To Gdyńska Platforma Dialogu, czyli narzędzie uzupełniające katalog rozwiązań lokalnej partycypacji obywatelskiej. Dzięki niemu gdynianie mogą brać udział w różnego rodzaju konsultacjach społecznych i dialogu także online, za pośrednictwem strony internetowej www.konsultujemy.gdynia.pl.
Spośród dostępnych rozwiązań wybrano DECIDIM, czyli otwartą platformę internetową na zasadach open source (czyli licencji możliwej do wykorzystywania przez każdego, według zasad określonych przez międzynarodową społeczność, która koncentruje się na wybranym oprogramowaniu) wspierającą procesy partycypacyjne miast i organizacji. Rozwiązanie to powstało w Barcelonie i jest używane na całym świecie, m.in. w Finlandii i Francji, ale wymaga dostosowania do lokalnych potrzeb. Nad zaadaptowaniem tego oprogramowania w Gdyni pracowała specjalnie powołana grupa robocza, w której skład wchodzili m.in. przedstawiciele UrbanLabu, LIS oraz zewnętrzni eksperci i ekspertki reprezentujący zarówno sektor społeczny, naukowy, jak i biznesowy.
Gdyńska Platforma Dialogu została uruchomiona 13 września 2021 roku. Jej użytkownicy mają do dyspozycji trzy główne moduły: „Procesy”, „Zespoły” oraz „Niezbędnik”. Z okazji inauguracji serwisu rozpoczęło się także ogólnomiejskie badanie relacji sąsiedzkich. Jego celem było poznanie potrzeb gdynian, które są związane z życiem w dzielnicach, rozwojem relacji sąsiedzkich i kierunkiem, w jakim powinna się rozwijać sieć gdyńskich centrów sąsiedzkich – Przystani Sąsiedzkich. Zarejestrować się w Gdyńskiej Platformie Dialogu można w zaledwie kilka minut. Wystarczy kliknąć w link rejestracyjny, a następnie wpisać podstawowe informacje.
O konkursie „Innowacyjny Samorząd”
Celem konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promocja kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju oraz inspirowanie samorządowców do poszukiwania nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają bezpośrednio na potrzeby mieszkańców.
Kilkudziesięciu laureatów i wyróżnionych na podstawie nadesłanych zgłoszeń wyłoniła kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Rady Ministrów, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw RP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Serwisu Samorządowego PAP.
Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Honorowy patronat nad konkursem objął premier RP, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GovTech Polska.
Oprac. Mateusz Kalinowski