Wyższe temperatury i dużo słońca – wiosną przyroda budzi się do życia. Jednak aby pięknie kwitnąć, rośliny potrzebują wody.
Gdy przez dłuższy czas utrzymuje się słoneczna pogoda, można nawadniać je deszczówką. To oszczędność i działanie przyjazne środowisku. W Gdyni mieszkańcy, a także wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotację na realizację inwestycji, które pomogą gromadzić wody opadowe i gospodarować nimi.
Prawidłowa cyrkulacja wody w mieście jest kluczowa dla zachowania zrównoważonego klimatu. Dlatego tak ważna jest retencja wód opadowych i roztopowych. Gdynia od lat przykłada dużą wagę do tego zagadnienia, realizując duże inwestycje, jak i promując tzw. małą retencję, czyli przydomowe rozwiązania służące do gospodarowania deszczówką.
W Gdyni oferuje dotacje na realizację inwestycji, które zwiększają mikroretencję. Może to być 80% poniesionych kosztów – do kwoty nawet 10 000 zł. Środki mają szansę otrzymać osoby fizyczne i prawne, w tym spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy posiadający tytuł prawny do nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gdyni.
Jedna ze wspólnot mieszkaniowych, która zrealizowała już taką inwestycję, to wspólnota działająca przy ul. Solnej w Wielkim Kacku. Impulsem do podjęcia takiego działania były drzewa, które mieszańcy posadzili w swojej najbliższej okolicy.
Wspólnota postanowiła skorzystać z dotacji oferowanej przez miasto. Jej przedstawiciele złożyli wniosek oraz odpowiednie dokumenty do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Ich wykaz można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Dotacja pozwoliła na zakup 11 beczek (każda o pojemności 440 litrów) oraz zestawu akcesoriów niezbędnych do ich montażu.
Ostatnie dni obfitowały w ciepłą, słoneczną pogodę. Opady pojawiały się sporadycznie i nie były na tyle obfite, by zasilić przydomowe trawniki, krzewy czy drzewa. Zgromadzona wcześniej w beczkach deszczówka pozwala w ciepłe, suche dni podlać rośliny bez konieczności korzystania z wody z kranu. To oszczędność dla portfela, ale także działanie przyjazne środowisku.
To jednak niejedyny rodzaj inwestycji, który może liczyć na miejskie dofinansowanie. Miasto wspiera również ogrody deszczowe w pojemniku lub w gruncie, urządzenia retencyjno-rozsączające, oczka wodne o charakterze retencyjnym oraz otwarte zbiorniki retencyjne i retencyjno-filtracyjne czy nawierzchnie przepuszczalne ścieżek i podjazdów.
– Warto zauważyć, że w tych wszystkich dotacjach – a było ich już kilkaset – wspólnoty mieszkaniowe stanowią zaledwie 2% wnioskodawców. Przykład wspólnoty z Wielkiego Kacka pokazuje, że można wspólnie działać na rzecz klimatu. Liczę na to, że inne wspólnoty pójdą tym śladem, bo to bardzo ważny temat w działaniach proklimatycznych miasta. Mam nadzieję, że oprócz inwestycji, przedsięwzięć, które realizuje samorząd, również mieszkańcy będą w ten sposób włączali się w działania na rzecz klimatu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni dla portalu gdynia.pl.
Szczegółowe informacje na temat dofinansowania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacji udziela także Referat Ekorozwoju Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 668-84-73 lub wysłać e-mail na adres: wydz.srodowiska@gdynia.pl.
Źródło: gdynia.pl
Oprac. Mateusz Kalinowski