Na starcie konkursu stanęło przeszło stu uczestników, poznaliśmy jego laureatów – autorów najlepszych karmników i budek lęgowych.
Tegoroczna edycja konkursu była 24. w jego historii. Widać wyraźnie, że inicjatywa na stałe wpisała się gdyński kalendarz i stanowi ważny element miejskich działań związanych z edukacją przyrodniczą.
Konkurs skierowany jest do najmłodszych miłośników ptaków. Zadaniem uczestników było skonstruować karmnik bądź budkę lęgową. Konkurs ma na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do działań na rzecz ochrony przyrody i uzupełnianie miejsc lęgowych dla ptaków. Pozwala też poznać różne gatunki ptaków, które żyją w mieście i jego okolicach, a także promuje właściwe zasady dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół.
– Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” wpisał się w gdyńską tradycję. 24 lata to już naprawdę szmat czasu. Dziś wręczyliśmy nagrody zwycięzcom ostatniej edycji. Ptaki to również mieszkańcy naszego miasta. Dlatego konkurs ten ma zachęcać do tego, byśmy inspirowali się ich obecnością, podglądali je, byśmy byli bliżej przyrody, ale też bliżej piękna, jakie te stworzenia nam oferują. Cieszę się, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i że w wyniku działań gdyńskich dzieci, młodzieży powstają tak wspaniałe, nowe domy dla gdyńskich ptaków.w tej sali. W imieniu własnym oraz gdyńskich ptaków serdecznie wszystkim gratuluję! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Do tegorocznej edycji napłynęły łącznie 144 prace. Jury miało niełatwe zadanie ponieważ poziom konkursu był niezwykle wysoki. Ostatecznie udało wyłonić się laureatów oraz przyznać wyróżnienia. Jury przyznało ostatecznie 20 nagród – po 10 w kategorii budek lęgowych i karmników. Laureatami zostali:
Kategoria: budki lęgowe
Jan Wojtacha, Kacper Baranowski, Dominik Wojcieszak, Zofia Wittbrodt, Marta Niedziałkowski, Anastazja Zając, Olga Samujło, Mateusz Poręba, Hubert Karabon, Aleksandra Dames.
Kategoria: karmniki
Krystian Waras, Jowita Dadełło, Michalina Kubicka, Jakub Majka, Paulina Wojtacha,
Mateusz Nakonieczny, Bartosz Szałach, Hubert Lubieński, Agnieszka Gzela, Tymoteusz Wittbrodt
Przyznano także wyróżnienia. Otrzymali je: Remigiusz Paczul, Alicja Furmańska, Marcela Guździoł, Kajetan Pestka Pobłocki, Mirosław Łukowski, Paulina Jasionowska, Franciszek Mazan, Vanessa Krüger, Aleksandra Maćkowiak, Szymon Dobiegała, Laura Baryła, Karolina Chałubińska, Paulina Przybylska, Oliwia Bździach, Maksymilian Jaśkowiec, Hubert Legutko, Maja Bigott.
Przyznano również nagrody dla szkół w postaci voucherów na przyrodnicze pomoce dydaktyczne. Otrzymały je te placówki, z których do konkursu zgłosiło się najwięcej uczniów. W tym roku były to Szkoła Podstawowa nr 33 (41 prac), Szkoła Podstawowa nr 29 (14 prac) i Szkoła Podstawowa nr 52 (13 prac).
Konkursowi „Zapraszamy ptaki do Gdyni” od jego początku towarzyszy pamiątkowy kubek z ptasim motywem. Otrzymuje go każdy uczestnik zabawy. Na grafikach gościły już dzięcioły, sikory, szpaki. W tym roku domy dla ptaków, jakimi są stare drzewa, prezentuje sójka. Ponadto nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali zestawy nagród. Wśród upominków dla laureatów znalazły się: kolekcjonerska torba z tegorocznej edycji konkursu, słoiczek miodu z urzędowej pasieki, książka „321 intrygujących faktów o zwierzętach” autorstwa Mathildy Masters, drewniane puzzle „Magiczna sowa”, 2 jednorazowe wejściówki do Akwarium Gdyńskiego (dla laureata i opiekuna), pamiątkowy dyplom.
Budki i karmniki w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” powstają już niemal od ćwierćwiecza. Jedna edycja była jednak wykątkowa. W czasie pandemii zaprosiliśmy uczestników, by wykorzystali swoje umiejętności artystyczne i namalowali ptaki, które obserwują w mieście. Właśnie z tych rysunków powstał ebook, który z jednej strony pokazuje piękno ptasich gatunków, a z drugiej zachęca do tego, by ptaki obserwować.
O czym przeczytamy w książce? O ptakach, rzecz jasna, które spotkać możemy w Gdyni. Poznamy ich zwyczaje – dowiemy się, jak gniazdują, co jedzą, kiedy prowadzą lęg, a także jak możemy rozpoznać ich śpiew. Warto wspomnieć, że książka kładzie nacisk na wątek obserwacji ptaków pojawiających się w mieście. Całość zdobią wyjątkowe ilustracje. Jak zostało już wspomniane – to prace, które nadesłane zostały na XXIII edycję konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” w 2021 roku. W książce zobaczymy m.in. gile, jemiołuszki, dzięcioły, jaskółki, drozdy, kowalika czy puszczyka.
Oprac. Martyna Rodzik