Akcja regeneracja 🗓

0
880

Teatr Gdynia Główna zaprasza do udziału w najnowszym projekcie AKCJA / REGENERACJA.

Teatr Gdynia Główna rozpoczął realizację projektu „Akcja/Regeneracja”. W jego ramach młodzież, dla której przedłużająca się sytuacja pandemiczna była poważnym utrudnieniem, będzie mogła aktywnie uczestniczyć w spektaklu teatralnym „CzteryRazyPe”, który podpowie sposoby radzenia sobie w nowej sytuacji. Drugim filarem projektu staną się skierowane do medyków i nauczycieli warsztaty wytchnieniowe, które pozwolą na regenerację sił i wykorzystają rozwiązania stosowane m.in. w pedagogice teatru.

Teatr Forum: LEKCJA O… PRZYJACIELSKIEJ POMOCY – „CzteryRazyPe” czyli Pierwsza Przyjacielska Pomoc Psychologiczna.

Główną bohaterką spektaklu „CzteryRazyPe” (to skrót od Pierwszej Przyjacielskiej Pomocy Psychologicznej) jest osiemnastoletnia uczennica Ada, która próbuje odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej po lockdownie. Dziewczyna w nowym roku szkolnym będzie musiała zmierzyć się nie tylko z egzaminem maturalnym, lecz także z doświadczeniem depresji u bliskiej osoby. Pomagając jej Ada będzie działała intuicyjnie i nie zawsze będzie wiedziała jakie rozwiązania mogą rzeczywiście pomóc osobie chorej. Trudno się temu dziwić – nie jesteśmy przecież uczeni, jak skutecznie wspierać i empatycznie towarzyszyć osobom w kryzysie.

Ten realizowany metodą Teatru Forum spektakl włączy młodzież w aktywne i osobiste próby rozwiązania zaprezentowanych na scenie problemów i pozwoli na ich wypróbowanie na scenie razem z aktorami. Widzowie Teatru Forum aktywnie angażują się bowiem w przedstawienie w takim samym stopniu jak aktorzy, publiczność ma też wpływ na dalsze losy bohaterów i może zrozumieć ich motywacje i emocje. Przebieg każdego spektaklu będzie więc inny, bo zależy od wypracowanych przez widzów metod rozwiązania konfliktów. Bezpośrednim efektem spektaklu stanie szczególnie wartościowe dzielenie się doświadczeniami związanymi z depresją, normalizowanie tego tematu i wspólne wypracowanie najlepszych narzędzi wsparcia dla osób chorujących.

Spektakl „CzteryRazyPe” prezentowaliśmy już nauczycielom, pedagogom i psychologom, którzy brali udział 5 października w branżowej konferencji „3xD Dostrzeż, dociekaj, działaj”. W połowie października zorganizowaliśmy bezpłatne pokazy przedstawienia, których widownią była młodzież z pomorskich miejscowości oddalonych od instytucji kulturalnych (Uniechów, Debrzno, Myśligoszcz, Stare Gronowo).

Przedstawienie trafiło również do oferty edukacji teatralnej Teatru Gdynia Główna i jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych szkół z Trójmiasta i okolic. Szczegóły spektaklu i sposoby zamówienia grupowego grania znajdują się tutaj:
https://www.teatrgdyniaglowna.pl/edukacja-post/teatr-forum/

Wytchnienie dla osób z pierwszej i drugiej linii

Warsztaty wytchnieniowe Teatru Gdynia Główna to propozycja skierowana do osób, które są aktualnie na pierwszej i drugiej linii walki z pandemią – nauczycieli i pracowników oświaty, terapeutów zajęciowych, lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, ratowników i pozostałych przedstawicieli zawodów medycznych. Bezpłatne zajęcia w formie trzygodzinnego spotkania podpowiedzą metody radzenia sobie ze stresem, pozwolą spojrzeć na problemy świeżym okiem i wyzwolą kreatywną energię. Warsztaty będą prowadzone przez współpracujących z teatrem pedagogów teatru, artystów, psychologów i terapeutów w siedzibie TGG (podziemia budynku Dworca PKP Gdynia Główna), a do ich przeprowadzenia zostaną wykorzystane sprawdzone i skuteczne techniki, których wcześniej przedstawiciele Teatru Gdynia Główna używali m.in. podczas pracy z aktorami nad rolą, zastosowane zostaną również wybrane metody pedagogiki teatru. Organizatorzy zajęć zaplanowali pracę w niewielkich grupach (do 8 osób), co gwarantuje skupienie się na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach odbiorców.

Pierwsze zajęcia odbędą się 27 października, kolejne będą organizowane aż do 15 grudnia (przygotowani łącznie 10 terminów spotkań). Przyszli uczestnicy wskazują najbardziej dogodny dla siebie termin, mogą także spróbować wziąć udział w kilku warsztatach, co będzie możliwe w przypadku pojawienia się wolnych miejsc. Projekt „Akcja/Regeneracja!” skierowany jest głównie do osób związanych z Gdynią (pracujących tutaj lub mieszkających), które będą traktowane priorytetowo podczas zapisów.

Daty spotkań:

27 października (środa) 17:00 – 20:00
3 listopada (środa) 17:00 – 20:00
15 listopada (poniedziałek) 17:00 – 20:00
22 listopada (poniedziałek) 17:00 – 20:00
24 listopada (środa) 17:00 – 20:00
27 listopada (sobota) 11:00 – 14:00
6 grudnia (poniedziałek) 17:00 – 20:00
8 grudnia (środa) 17:00 – 20:00
13 grudnia (poniedziałek) 17:00 – 20:00
15 grudnia (środa) 17:00 – 20:00

Na zgłoszenia (z danymi osobowymi, e-mailem i telefonem kontaktowym oraz wybranym terminem zajęć; w tytule prosimy o wpisanie „warsztaty wytchnieniowe”) organizatorzy czekają pod adresem: teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Zajęcia poprowadzą:

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. W roku 2013, wraz z Ewą Ignaczak założyła w Gdyni Teatr Gdynia Główna w Gdyni, którego jest dyrektorem. Nagrodzona w konkursie „Eurotalent” TVP Poznań, w dziedzinie kultury, w 2003 roku. Nominowana do Sztormów Roku 2014 w dziedzinie kultury oraz do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2014. Laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdynia „Galion Gdyński 2015” w dziedzinie animacji kultury.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy twórczej (2017), Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2017). Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2021 roku jej powieść „Kraboszki” zdobyła I miejsce w kategorii „proza” w 23. Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina.

Joanna Górniak – psycholog, psychotraumatolog, terapeutka metodą opartą na mentalizacji (MBT) oraz terapii odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych (EMDR). Absolwentka studiów podyplomowych z psychologii klinicznej oraz szkolenia z terapii traumy w klinice Tavistock w Londynie. Ponadto ukończyła liczne szkolenia z zakresu pracy z rodziną i traumą relacyjną w Polsce i za granicą. W 2018 roku wybrana do 9- osobowej grupy “Przyszłych Międzynarodowych Liderów w Psychotraumatologii” przez zarząd Europejskiego Towarzystwa do Badań nad Stresem Traumatycznym (ESTSS).
lub
Emilia Rataj – psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeutka psychoanalityczna w trakcie certyfikacji, specjalistka interwencji kryzysowej.

Oprac. Mateusz Kalinowski

Scheduled Featured kulturalnie