esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

77. rocznica zakończenia walk o Gdynię

Zastanawialiście się na jaką okazję wiszą flagi miasta? Dzisiaj mija 77 lat od zakończenia walk o Gdynię.

Tę ważną rocznicę uczczono podczas oficjalnych uroczystości, które odbyły na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. 28 marca przypada również 130. rocznica urodzin gen. bryg. Stanisława Dąbka. Na znak pamięci uczestnicy obchodów złożyli kwiaty na jego grobie.
Gdynia pielęgnuje pamięć o ważnych wydarzeniach w historii miasta i kraju. Nie inaczej było tym razem. W poniedziałek, 28 marca uczczono 77. rocznicę wyzwolenia naszego miasta spod niemieckiej okupacji. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. W uroczystościach wzięli udział m.in.: gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, uczniowie i nauczyciele z V Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcy.

Następnie uczestnicy uroczystości oddali hołd gen. bryg. Stanisławowi Dąbkowi – weteranowi obu wojen światowych, dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża, który brał aktywny udział w obronie Kępy Oksywskiej. 28 marca przypada 130. rocznica jego urodzin.

W czasie wojny Stanisław Dąbek został pochowany w prowizorycznym grobie na cmentarzu na Babich Dołach. W 1946 roku jego szczątki ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Wojenny w Redłowie. Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na jego grobie. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Walki o Gdynię

Gdynia była jednym z głównych ogniw niemieckiego systemu obronnego nad Zatoką Gdańską. 13 marca 1945 roku armie 1. i 2. Frontu Białoruskiego stanęły na przedpolach przygotowanego do długotrwałej obrony Trójmiasta. Po dwóch tygodniach zaciekłych walk wojska dotarły do Gdyni. 26 marca rozpoczął się szturm. Walki o poszczególne dzielnice Gdyni były bardzo zacięte. 28 marca 1945 roku ostatecznie wyparto z miasta niemieckich okupantów. Gdynia była wolna i prawie nie ucierpiała. Resztki wojsk niemieckich broniły się jeszcze do 5 kwietnia na Oksywiu, prowadząc ewakuację drogą morską na Półwysep Helski.

 

Oprac. Mateusz Kalinowski

Exit mobile version